Будь ласка, оцініть, навівши мишку на шкалу:
( 4.4 | 11 голосів )
Пілоти витрачають довгі роки, щоб навчитися літати клинчастою ескадрильєю, а птахи наділені цією здатністю з народження. Хто заклав у них цю здатність вибирати оптимальну стратегію польоту?
   
alt

Однак для вчених дотепер залишалося загадкою, чому птахи воліють літати саме клином.

Сьогодні відносно цього існує дві конкуруючі теорії. Відповідно до першої, побудування клином має аеродинамічні переваги й дозволяє птахам витрачати менше сил на політ. Справа в тому, що на кінці крил кожного птаха утворюється повітряний вихор, а це забезпечує побратимові, що летить на півкорпусу позаду, додаткову піднімальну силу. Таким чином, опір повітря знижується для всього клину, за винятком ватажка. Крім того, птахи одержують можливість частіше ширяти, чим теж заощаджують енергію. За іншою теорією, птахи вибудовуються в клин, щоб тримати один одного в полі видимості.

Відповістити на запитання, чому птахи вибирають V-подібну формацію приперельоті, спробували вчені Валмір Барбоса та Андре Натан з Федерального університету Ріо-де-Жанейро в Бразилії. Вони побудували комп'ютерні моделі груп з 15-35 птахів, взявши до уваги обидві теорії. Результат експерименту показав, що вірні обидва припущення. Політ клином дозволяє птахам розташуватися щодо сусіда таким чином, щоб мати максимальний огляд. А потім пернаті мандрівники регулюють своє положення, щоб потрапити у висхідну частину повітряного вихру, утвореного крильми птаха, що летить попереду.

Барбоса й Натан відзначають, що група набула V-подібну форму незалежно від того, як спочатку були вибудувані птахи. Дивно, що в ході експерименту комп'ютерні пернаті навіть створювали групи більш складної форми, зокрема, літали W-подібним чином.

Чи могли би птахи навчитися самостійно вибирати оптимальний спосіб польоту шляхом еволюції? Невже вони є мудрішими за людей-пілотів, які тривалий час і з великими зусиллями вчаться літати таким чином?

Чи не є це ще одним доказом досконалості Божого творива?
Поділитися:
[+]
Сподобалось
2